תהליך השיקום

תהליך השיקום מתבסס בראשונה על איסוף נתונים, אבחנות ובניית אסטרטגיה טיפולית שמתאימה לכל מטופל ומבוססת על הצרכים והמגבלויות שיש.

שלב האבחנה:

בשלב ראשון המטופל מגיע לבדיקה ראשונית במרפאה, נבדק ע”י דר אמיר ומקבל כיווני טיפול אפשריים לאחר שיחה עם המטופל שבה הוא מתאר את ההפרעות התפקודיות או האסתטיות, בפגישה הזו ניתן להיעזר בצילום פנורמי שנעשה במקום, בדיקה קלינית וצילומים פוטוגרפים.

לאחר שלב הבדיקה הראשונית, המטופל מקבל הפניות לצילומים יותר ספיציפים כמו סיטי, סטטוס או אחרים לפי מצב המשנן או הלסתות בתחילת הטיפול.בד”כ יש צורך בפגישה נוספת על מנת לבנות תוכנית טיפול שמותאמת למטופל, לפי לוח זמנים ,שלבים ועלויות.

שלב ההכנה הראשונית:

זהו שלב מאוד חשוב במהלך הטיפול השיקומי, בשלב זה מבוצעים טיפולים משמרים לרבות ניקוי, הדרכה להגיינת הפה, עקירת שיניים אבודות, בניית תותבות זמניות, טיפולי שורש וסתימות. 

ורק לאחר סיום שלב זה ,ורק לאחר שבוחנים את שיתוף הפעולה מצד המטופל ניתן לעבור לשלב הכירורגיה כמו השתלות, בניית עצם או יישור שיניים.

שלב הכירורגיה:

השלב שבו מבוצעים הניתוחים של החדרת השתלים והעצם או עקירת שיניים מסיבה אסטרטגית.

שלב הריפוי:

הינו שלב שבו ממתינים לריפוי הרקמות לאחר השלב הכירורגי, שלב שיכול להימשך בין 3 ועד 9 חודשים בתלות במורכבות השלב הכירורגי במיוחד אם היה צורך בהשתלת עצם.

בשלב זה המטופל מקבל שיקום זמני נשלף/קבוע נתמך שיניים/שתלים תלוי במקרה.

המטופל מוזמן אחת לחודש לצורך ביקורת ולוודא ריפוי תקין לאחר ההשתלות.

שלב שיקום המעבר:

במידה ומדובר בשיקום קבוע (כתרים קבועים ולא תותבות) יש צורך בבנית שיניים זמניות על מנת לתת למטופל להסתגל לשינויים במצב הפה וללמוד מה הצורה של השיניים שתתן תוצאה אופטימלית מבחינה פונקציונלית ואסתטית.

שלב השיקום הסופי:

שלב שבו נלקחות מידות לשתלים/שיניים ע”מ לבנות את השיניים הסופיות לאחר תקופת הבחינה של שיקום המעבר הזמני.

בשיקום הקבוע נבנות השיניים בצורה יותר מדוייקת מבחינת הצבע, מגעים וצורה.

שלב המעקב והתחזוקה:

אחד השלבים החשובים להבטיח המשך תפקוד תקין של השיקום הוא תחזוקה שכוללת בדיקת רופא פעם בחצי שנה וטיפול שיננית לפי הצורך.

המטופל עובר הדרכה והסבר מקיף מדר אמיר וליווי אישי לכל שלבי הטיפול ובמשך כל תקופת הטיפולים והתחזוקות.