טיפולים אסתטיים

הכתמת שיניים והלבנת שיניים

שן טבעית מורכבת משני מרכיבים עיקריים- שינן (דנתין) וזגוגית (אמאייל). בעוד שהזגוגית שקופה כמעט לחלוטין, הרי שהשינן (דנתין) הוא המרכיב העיקרי המכתיב את צבע השיניים. בהתקדמות הגיל, קיימת באופן טבעי שקיעה רבה יותר של שינן ולכן השיניים הופכות לכהות ואטומות יותר לאור.

אולם, יתכן כי צבע השיניים יושפע מגורמים פנימיים או חיצוניים שיביאו ליצירת השתקפות גוונים כהים. לעיתים נוצרת הבהרה או אפילו הכתמה בכתמים כהים עם אפשרות ליצירת פני שטח מחוררים כתוצאה מהשפעת חומרים הנמצאים במים.

דרכי הטיפול והאמצעים לשיפור מראה צבע השיניים מגוונים ומכוונים נקודתית לבעיה שהביאה ליצירת השינוי בצבע. הגורמים יכולים להיות מולדים וסיבות נרכשות כגון: הכתמות צבע, היספחות צבע, הכתמת עששת שחזורים לקויים וצביעה פנימית.

צבע שיניים בעל גוון צהוב חום עד שחור

הגורמים

גנטיים או שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין בזמן תקופת ההריון של האם ותקופת הילדות המוקדמת. 

מרכיבים מן התרופה מתמזגים עם חומר השן ומשנים את צבעה ברמות שונות מצהוב ועד חום שחור. המניעה מתבצעת על ידי היוועצות ברופא לפני כל שימוש בתרופות בזמן ההריון ובכלל.

הטיפול

בהתאם לרמת הכהות של השיניים: שיניים בגוון צהבהב עד חום בהיר ניתן להלבין בתוך מספר ימים בטיפול פשוט ושמרני בו מכינים מכשיר המונח על השיניים מספר שעות בכל יום באופן עצמאי, בבית. בתוך המכשיר מניחים חומר המלבין את השן. תוצאות מתקבלות בתוך שבוע עד שבועיים. הטיפול מחייב מעקב והשגחה של רופא השיניים המטפל ומתאים לשיניים ללא סתימות (שלא מגיבות להלבנה אולם ניתן להחליפן לבהירות יותר לאחר הטיפול) ואינו מתאים לשיניים כהות מאד.

צבע שיניים חום כהה – שחור

הגורמים ומניעתם

גנטי או שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין בזמן תקופת ההריון של האם ותקופת הילדות המוקדמת. 

במקרה זה מרכיבים מן התרופה מתמזגים עם חומר השן ומשנים את צבעה ברמות שונות מצהוב. ועד חום שחור. יש להיוועץ ברופא לפני כל שימוש בתרופות בזמן ההריון ובכלל

הטיפול

מאחר וגוון השן כהה מאד יש לפנות לשיטות פחות שמרניות : ניתן ליצור ציפוי דק לחלקה החיצוני של השן המחייב הסרה של שכבה מינימלית מחזית השן וציפויה בחומר לבן לא שקוף שיכסה את הצבע המקורי , החומר הלבן יכול להיות חומר פלסטי המתקשה באור או משכבה דקה של חרסינה המודבקת לפני שטח השן ומשווה לה מראה טבעי ואסתטי.

במקרים בהם לא ניתן לבצע ציפויים מסוג זה ניתן לבצע כתרים רגילים או אסתטיים במיוחד שמחירם מעט גבוהה יותר הן במחיר כלכלי. והן בצורך בהורדת חומר שן רב יותר

ליקויים בפני שטח השיניים או צורתן הכללית

הגורמים

הגורמים בדרך כלל גנטיים, ומשום כך לא ניתן למנוע את הליקויים הללו.

הטיפול

ניתן למצוא פתרונות שונים במרפאת השיניים לליקויים שטחיים כגון ציפויים שמרניים או כתרים. וכו’ אשר יידונו בכתבות הבאות.

ליקויים נרכשים

הסיבות להכתמת שיניים נרכשות הנן: הכתמות צבע, היספחות צבע , הכתמת ששת, שחזורים לקויים וצביעה פנימית.

שיניים מוכתמות בכתמים לבנים או צהובים חומים

הגורמים ומניעה

תוצאה של חבלה או דלקת מהחלק הכתרתי של השן החלבית שפגעה בנבט השן הקבועה או שימוש בלתי מבוקר בפלואור בתקופת הילדות המוקדמת או שתיית מים המכילים כמות מוגזמת של פלואור המניעה מתבצעת על ידי כך שיש להקפיד ולהדריך את הילד להיגיינה אוראלית ולטפל בשיניים החלביות לפי הצורך, אפילו שהנן שיניים נשירות. לפני שמשלימים בתוספות פלואור בטבליות לילד יש להתייעץ ברופא שיניים לגבי הצורך והמינון, או בהוראות משרד הבריאות לטיפול בהפלרה.

הטיפול

כאשר הליקוי קטן ומוגבל לשטח ועומק קטנים ניתן להסיר את הכתם ולשחזר בשחזור לבן התואם בצבעו לשן הטבעית , במידה והליקוי גדול יותר יש לפנות לטיפול בגיל מאוחר יותר, בציפויים קדמיים או כתרי חרסינה שונים. 

שיניים שנפגעו מכמויות גדולות של פלואור הנן חלשות ומחייבות פניה ישירה לטיפולים פחות שמרניים בשלבים מאוחרים יותר לכתרי חרסינה. הגורמים להווצרות צביעה שחורה עד חומה הינם קפה, תה ומאכלים כהים.

הצבע נוצר כתוצאה מפעילות חיידקים שונים המצויים בשאריות המזון הנספחות לשיניים סיגריות וסיגרים או עישון פסיבי בכמות גבוהה או שימוש בלתי מבוקר בנוזל שטיפה מסוג
.(Chlorhexidine gluconat 2% – Corsodyl/Tarodent)

מניעה

ניתן לקבל הדרכה לצחצוח נכון בעת ביקורכם אצל השיננית או רופא השיניים ולמנוע את הצטברותם של רוב הצבעים וגורמיהם כמו אבנית שצבעה צהוב חום.

חשוב לציין כי אבנית השן והפלאק החיידקי גורמים גם לפגיעה בחניכיים ולדלקת נראית כאדמומית של חניכיים. כללית, 

מומלץ לבקר אצל רופא השיניים או השיננית מדי כשישה חודשים וכך למנוע את הספחות הצבע על השיניים והן לשמור על בריאות החניכיים. רצוי להימנע מעישון ממושך או משימוש ממושך (יותר מ 10 ימים) בנוזל השטיפה המבוסס על Chlorhexidine.

כתמים לבנים על פני השטח החיצוניים של השיניים – עששת

הגורמים

כאשר מצטברת שכבה של שאריות מזון על פני השן המכונה הפלאק דנטלי ,מתחילה פעילות חיידקי העששת. פעילות זו ,משחררת תוצרי לוואי חומציים שמפרקים את פני שטח השן .בשלב הראשון החומציות גורמת להופעת פני שטח לבנים

אפשרויות הטיפול

בשיניים שכבר נפגעו מעששת וכותרת השן נהרסה,אולם 70% ממבנה השן עדיין תקינים , ניתן לקבל טיפול שמרני אסתטי .הטיפול כולל ביצוע שחזורים (סתימות לבנות) של כותרות השיניים והשבתן לצורתן וצבען המקוריים

צבע צהוב עד שחור עם אזורים לבנים סביב הרס חלקי של השן – עששת

הגורמים

השלב השני בתהליך העששת . העששת פורצת את שכבת זגוגית השן החיצונית לתוך הדנטין .שמשנה את צבעו לצהוב- חום המשתקף כלפי חוץ

אפשרויות הטיפול

במידה וההרס העששתי בשיניים פגע באחוז ניכר ממבנה השן והחלישה ייתכן ויהיה צורך בבניית .שחזורים פחות שמרניים, שיכללו כתרים או ציפויים

כתמים שחורים עם הרס גדול של כותרת השן – עששת

הגורמים

בשלבים מאוחרים של תהליך העששת, במקביל להרס גדול בכותרת השן, מופיע גוון שחור כהה. במידה וההרס העששתי בשיניים פגע באחוז ניכר ממבנה השן והחלישה ייתכן ויהיה צורך בבניית שחזורים פחות שמרניים שיכללו כתרים.

שיניים בעלות גוון צהוב

הסיבות

פיזיולוגית: עם ההתבגרות החלל הפנימי של השן קטן ומתמלא בדנטין שצבעו צהוב המשתקף כלפי חוץ.

גנטית : הפרעה ביצירת סוג הדנטין, גורמת לעיתים לגוון שיניים כהה.

אפשרויות הטיפול

ניתן לטפל בתופעה זו בשיטת ההלבנה חיצונית ,תוך השגת תוצאות טובות באחוזים גבוהים .במידה והשן לא מבהירה ,יש לשקול ביצוע ציפוי חרסינה או מחומר מרוכב.

שיניים חומות או וורודות

הסיבות

מחלת דם או כבד

אפשרויות הטיפול

במידה והשן לא הבהירה לאחר תקופת מעקב, המתרפא יופנה לביצוע טיפול שורש בשן. ניתן לבצע טיפול שורש בשיניים כאלה תוך ביצוע קידוח מינימלי בשן ולהלבין אותה בתהליך הלבנה פנימית.

צבע חום כהה

הגורמים

כאשר העששת מעמיקה לתוך השן היא לבסוף פורצת את שכבת הדנטין והחלל המכיל את עצבי השן וכלי הדם נחשף לנוזלי הפה ולחיידקים הרבים המצויים בהם. בשלב זה בדרך כלל מבוצע טיפול שורש הכולל לאחר ניקוי השן סתימה של תעלות השן. חומרי סתימת השורש עלולים להשתקף דרך זגוגית השן בצבע חום כהה.

אפשרויות הטיפול

ניתן כיום לטפל בבעיית הצבע בשיניים שטופלו בטיפול שורש בשני אופנים:

  1. במידה וההרס בכותרת השן קטן, ניתן לבצע פעולה של הלבנה פנימית : מכניסים חומרים מיוחדים השוטפים את הצבעים מחלקה הפנימי של השן ומשיבים לה את גונה הטבעי.
  2. במידה שקיים הרס כותרתי נרחב יהיה צורך לבצע שיקום – מבנה ושיחזור שישלימו את צורת השן, ויחזקוה, ולכסותם בכתר (חרסינה) שנותן תוצאה אסתטית טובה ולטווח ארוך.